Katarakt Ameliyatları

Katarakt Ameliyatları

Katarakt, insan gözündeki lensin (merceğin) kesifleşmesi olup bunun sonucunda görme azalması, görme kaybı ve bulanık görme gibi şikayetler meydana gelir. Kataraktın tedavisi ameliyatla yapılır. Geçmişte pek çok cerrahi yöntem uygulanmış olmasına rağmen günümüzde sık kullanılan iki yöntem mevcuttur.

1Dikişli Ameliyat (Ekstrakapsüler Katarakt Ekstraksiyonu)
Uygun göz etrafı temizliğini takiben ameliyat edilecek göz açıkta bırakılacak şekilde hastanın üzeri örtülür. Göz kapakları bir alet yardımı ile açık tutulur. Göz yüzeyini örten konjunktiva isimli zar korneanın üst kısmından açılır ve aynı bölgeden yapılan derin kesi ile göz içerisine girilir. Lensin ön zarı yuvarlak veya düz olarak açılır. Lensin çekirdeği göze bastırılarak dışarı alınır. Geri kalan zar dışındaki lens artıkları göze ait özel serumla temizlenir. Torba şeklinde kalan lensin zarları arasına yapay göz içi lensi yerleştirilir. Kesi yeri çok ince özel naylon ipliklerle dikilerek ameliyata son verilir.
2Dikişsiz Ameliyat (Fakoemulsifikasyon)
Kısaca FAKO olarak bilinir.

Dikişli ameliyatta kullanılan mikrocerrahi aletlerin yanı sıra karmaşık bir cihaz olan FAKO cihazı gerekir. Cerrahın bu cihazın kullanımı konusunda oldukça tecrübeli olması gerekir. Uygun göz etrafı temizliğini takiben ameliyat edilecek göz açıkta bırakılacak şekilde hastanın üzeri örtülür. Göz kapakları bir alet yardımı ile açık tutulur. Korneanın üst veya dış kısmından tünel tarzında küçük bir kesi ile göz içine girilir. Yardımcı aletler için korneanın bir veya iki tarafına küçük delikler açılır. Yapılan kesilerden korneanın altına özel bir jel verilerek gözün şeklini koruması sağlanır. Lens ön zarı yuvarlak şekilde açılır. Lensin geri kalan ön zarı lens içeriğinden sıvı enjeksiyonu ile ayırt edilir.

Fakoemulsifikasyon elciği ile lensin çekirdeği titreşimle yumuşatılır, parçalanır ve emilir. Fakoemulsifikasyon cihazının bir başka elciği ile kalan lens ve korteks materyali temizlenir. Özel aletler yardımı ile katlanan yumuşak yapay lens, gözün içinde bulunan doğal lensin zarlarının içine yerleştirilir. Yapay lens bu esnada açılır. Kesi yerini dikmeden ameliyata son verilir. İkinci bir alternatif olarak kesi yeri biraz genişletilir ve küçük çaplı katlanmayan bir lens yerleştirilir. Bu durumda yine ya dikiş konulmadan ameliyata son verilir ya da emniyet amacıyla bir adet dikiş konur.